in

Chłopiec stracił 75% wzroku. Wszystko przez gadżet, który większość z nas ma w swoim domu!

To normalne, że małe dziecko bardzo łatwo może się skaleczyć czy nabić sobie kolejnego siniaka. Ciekawe i odważne dzieciaki ciągle szukają nowych doznań i chcą odkrywać nieznany im dotąd świat – to część etapu dorastania. Niestety, czasami ten element może przekształcić się w coś znacznie poważniejszego, co będzie rzutować na resztę życia dziecka. Tak było w przypadku tego chłopca…

Johny Marshall był na targach szkoły swojej siostry, gdy zobaczył laser przy jednym ze stoisk. Po pewnym czasie, udało mu się wyprosić rodziców, którzy ostatecznie kupili mu tak bardzo upragnioną zabawkę.

Podczas, gdy chłopiec testował swój laser, z ciekawości świecił nim prosto w oczy – robił coś, co może zrobić również wiele innych dzieci! W ciągu zaledwie sekund, zdołał trwale uszkodzić siatkówkę oka.

urtata-wzroku

Doświadczenie 8-latka pokazuje, że laser, znajdujący się w rękach dziecka, może doprowadzić do bardzo poważnego i nieodwracalnego uszczerbku na zdrowiu. Choć Johnny podczas zabawy nie odczuł bólu, jego wzrok pogorszył się o 75%. W nieświadomy sposób ograniczył swoją widoczność do 25% na resztę swojego życia.

Centrum FDA Urządzeń Medycznych i Ochrony Radiologicznej twierdzi, że wskaźniki z zakresu 3-5 miliwata, mieszczą się w federalnym limicie bezpieczeństwa. Jak dotąd, nie było żadnych doniesień o uszkodzeniu oczu owym laserem. Wszystko wskazuje jednak na to, że istnieje wiele tego typu urządzeń, które wykraczają daleko ponad federalne normy bezpieczeństwa, a tym samym stwarzają zagrożenie dla każdego, kto ma z nimi styczność. Przykładowo, Wielka Brytania ma inne granice bezpieczeństwa…

“Jeśli byłby to laser stworzony w ramach przepisów brytyjskich, nie spowodowałby krzywdy mojemu dziecku… Niestety, ten gadżet był importowany, a więc był to laser klasy 3B, którego moc wynosi od 5 do 500 mW”. – powiedziała mama Johnny’ego Marshall.

Wskaźniki z zakresu 5-500 miliwatów mogą spowodować uszkodzenie oka w ułamku sekundy, nawet z dużej odległości. Poważnego uszkodzeniu oczu, w tym przypadku, można dokonać nawet z odległości 100 metrów!

urtata-wzroku-1

Używasz wskaźnika laserowego? Oto 7 ważnych wskazówek, o których powinien pamiętać KAŻDY:


 1. Nie należy stosować wskaźników laserowych bez etykiet

  – importowane lasery mogą być znacznie bardziej niebezpieczne. Wskaźniki, które nie mają etykiet, prawdopodobnie są mocniejsze.

 2. Nie kieruj wiązki laserowej na twarz i oczy

  – wiązki laserowe mogą trwale uszkodzić siatkówkę oka.

 3. Nie kieruj wskaźnikiem w samolot

  – nawet najsłabszy wskaźnik laserowy może być widoczny do 3,5 km. Świecące, na pokładzie samolotu w oczy światło, może być ekstremalnie niebezpieczne.

 4. Nie kieruj wskaźnikiem laserowym w samochody

  – może to spowodować chwilową utratę wzroku, a tym samym niebezpieczny wypadek.

 5. Nie trzymaj wiązki lasera na skórze

  – mocny wskaźnik laserowy może być odczuwalny na skórze, szczególnie, jeśli świecisz nim w jedno miejsce.

 6. Nie kieruj lasera w stronę zwierząt

  – skutki mogą być podobne jak w przypadku ludzi.

 7. Nie dawaj wskaźnika laserowego dzieciom

  – dzieci nie rozumieją niebezpieczeństwa wskaźników laserowych, więc najlepiej trzymaj takie urządzenia z dala od nich.

Fotograf z Arizony uchwycił coś niezwykle rzadkiego na swoim aparacie. Niesamowite zjawisko!

6 skutków ubocznych, które wiążą się z jedzeniem nasion chia. Mogą doprowadzić do wielu chorób