in

Jeśli chcesz, aby Twój pies żył w zdrowiu przez długie lata, dowiedz się, jak o niego dbać

Na samą myśl o tym, że coś może spotkać naszego czworonożnego przyjaciela, mamy ciarki na ciele. Chcemy, aby jak najdłużej cieszył się zdrowiem i był przy nas w dobrych i złych chwilach. Im szybciej będziemy odpowiednio interpretować i szybko reagować na zmianę ich zachowań i przyzwyczajeń, tym większe są szanse, że psiak z tego wyjdzie.

Ważne jest, aby raz w roku chodzić do weterynarza na kontrolne badania. Dodatkowo sami w domu możemy obserwować, czy dzieje się coś niepokojącego. Papierkiem lakmusowym w tym przypadku są kły i dziąsła, na które powinniśmy zwracać szczególną uwagę.

Dr Kelly Ryan z the Animal Medical Center of Mid-America and Humane Society z Missouri podaje 10 znaków ostrzegawczych, które powinien wychwycić każdy właściciel psa. Jeśli wystąpi którykolwiek z tych objawów, od razu udaj się do weterynarza.

Oddech psa nie należy do najprzyjemniejszych zapachów na świecie. Jeśli niepokoi Cię zapach pochodzący z jamy ustnej, nosa lub okolic odbytu, powinieneś od razu skonsultować się z lekarzem.

Musisz pamiętać o tym, aby regularnie sprawdzać skórę swojego psa – przynajmniej raz w miesiącu. Nie zapomnij o uszach i mordce. Nie ignoruj zmian, które zaczynają Cię niepokoić. Jeśli guzki krwawią lub sączy się z nich wydzielina, należy natychmiast skonsultować to z lekarzem.

Oczywiście warto się tym zainteresować w momencie, gdy nie zmieniłeś diety zwierzakowi. W przeciwnym razie nagła utrata wagi jest powodem do niepokoju.

Jeśli Twój pies nie ma ochoty na jedzenie, najprawdopodobniej jest chory.

Jak odróżnić to, że pies jest leniwy od tego, że coś się z nim dzieje? Po prostu go obserwuj. Nikt nie zna Twojego psiaka lepiej od Ciebie. Jeśli wydaje Ci się, że coś jest z nim nie tak, od razu wybierzcie się do weterynarza.

Psy mogą zachorować na raka płuc, a może się to objawiać poprzez kaszel, świszczący oddech lub duszność po niewielkim wysiłku.

Warto zwrócić uwagę na to, czy coś się zmieniło u pupila. Jeśli uwielbiał zabawę, a teraz nie ma na nią kompletnie ochoty, warto dokładniej mu się przyjrzeć. Jakakolwiek zmiana wymaga konsultacji.

Jeśli twój pies ma ranę, która nie goi się prawidłowo, koniecznie musisz zaczerpnąć fachowej opinii w tej kwestii. Być może wiąże się to z większym medycznym problemem.

Jeśli zauważysz, że Twój pies ma często biegunkę i/lub wymioty, koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Kontroluj także brzuch pupila – sprawdzaj, czy ma wzdęcia.

Bardzo blade dziąsła mogą być oznaką utraty krwi, a rak jest niestety jedną z wielu chorób związanych z tymi objawami.

18 sytuacji, w które trudno uwierzyć, że wydarzyły się naprawdę. To się nazywa zbieg okoliczności!

Mając 23 lata ważyła jedyne 38 kilogramów… Z anoreksją można wygrać i ona właśnie to udowodniła!